Category Archives: ZIELONA HERBATA

Gunpowder Niebiańska Świątynia

W przypadku chińskiej zielonej herbaty Gunpowder Niebiańska Świątynia najważniejszy jest oczywiście smak – bardzo charakterystyczny, wyraźnie cierpki zielonkawo miedziany napar – ale niezwykle fascynująca jest też historia jej powstania i uzyskania obecnej nazwy. Kiedy spojrzymy na susz to wydaje się to być dość oczywiste – zwinięte w kulki listki herbaty wyglądają jak zbrylony proch strzelniczy czyli z angielskiego „gunpowder”.

Continue reading →

Genmaicha Japan Green

Mieszanka zielonej herbaty Genmaicha Japan Green uzyskiwana jest z połączenia suszu Bencha uzyskiwanego z późnego zbioru (wykorzystuje się tylko i wyłącznie duże i twarde liście) łączonego z prażonym ryżem i jęczmieniem. Ten ostatni wygląda trochę jak nasza prażona kukurydza. Czasami można spotkać się z opinią, że Genmaicha Japan Green pozwala zrozumieć dusze Japończyków. Ciężko wyrokować czy to prawda lecz na pewno można dzięki tej mieszance poznać ich upodobania smakowe. Genmaicha Japan Green jest bardzo orzeźwiająca i nadaje się do picia o każdej porze dnia i nocy. Jej słomkowy kolor i orzechowy aromat zapewniają odrobinę przyjemności w każdej sytuacji.

Continue reading →

Darjeeling Green FTGFOP1

Herbata Darjeeling Green FTGFOP1 uznawana jest za produkt przeznaczony głównie dla koneserów. Przyrównywana jest zwykle do francuskich win z najwyższej półki. Zawdzięcza te zaszczyty miejscu pochodzenia – indyjskiemu stanowi Zachodnia Bengalia, prowincji Darjeeling. Produkowana jest od ponad wieku czyli od momentu gdy pierwsze sadzonki zielonej herbaty z Chin przywiózł tu brytyjski chirurg dr Cambell. Był to odważny eksperyment gdyż najniżej położone plantacje wchodzące w skład „Herbacianych Ogrodów”, jak teraz określa się ten region, znajdują się na wysokości 2.000 metrów nad poziomem morza. Dla herbacianego laika nie różni się wiele od innych zielonych herbat lecz osoba zaznajomiona z różnymi suszami od razu wyczuje niepowtarzalne nuty kwiatowe.

Continue reading →

Świąteczna Gwiazdka Ceylon OPA

Świąteczna Gwiazdka Ceylon OPA to mieszanka z serii Świątecznych Gwiazdek tworzonych na podstawie różnego rodzaju suszu specjalnie z myślą o świętach. Już po tym wstępie można się domyśleć, że zawierała ona będzie takie składniki by jej smak i aromat wspaniale współgrał z Bożym Narodzeniem.

I nie będzie to przekonanie błędne. W Świątecznej Gwiazdce znajdziemy płatki róż i goździki, które zapewnią wspaniały zapach w całym domu w czasie parzenia oraz liście malin, migdały i suszone skórki pomarańczy budujące razem charakterystyczny, świąteczny smak dla całej rodziny.

Continue reading →

Zimowy Wieczór

Przyjęło się już tak jakoś w naszym kraju, że w zimowe wieczory najlepiej jest popijać herbatę czarną lub mieszanki na niej budowane. Zimowy Wieczór udowadnia, że zielona herbata, w tym wypadku chińska Sencha, także idealnie się do tego celu nadaje. Zimowy Wieczór oparty jest głównie o owoce kandyzowane, które w trakcie parzenia uwalniają słodycz łagodzącą gorycz zielonej herbaty. Cała mieszanka jest jednak w ostatecznym efekcie dość cierpka o czym decydują maliny. Niemniej na pewno nikt się krzywić nie będzie, o co zadbają pestki dyni. Najlepiej jest wypić filiżankę zaraz po kolacji.

Continue reading →

Zapach wiosny (Gunpowder)

Bardzo wyraziście złoty kolor to pierwsze wrażenie, które zapamiętuje się z kontaktów z Zapachem wiosny (Gunpowder). Jest on efektem połączenia zielonej herbaty Gunpowder z bananem i płatkami słonecznika. Po bliższym przyjrzeniu się dostrzec można także małe zielone refleksy, za które odpowiedzialne są fragmenty owoców papai. W smaku dominują naturalnie owocowe nuty łączące idealnie cierpkość i słodycz zawarte zarówno w wykorzystanych owocach jak i samym suszu herbacianym. Zapach wiosny (Gunpowder) nadaje się do picia o każdej poprze dnia i nocy.

Continue reading →

Słoneczna jutrzenka (Gunpowder)

Słoneczna jutrzenka (Gunpowder) to mieszanka co najmniej odrobinę nietypowa. Połączono w niej bowiem dość niecodzienne dodatki do herbaty w jeszcze bardziej niecodzienny sposób. Po wzięciu do ust pierwszego łyku napoju wyczuwamy od razu kwiaty granatu, których nie da się pomylić z niczym innym. Chwilę później na pierwszy plan wysuwa się jednak rabarbar a właściwie jego drobne cząstki osiadające na moment na podniebieniu. Ciekawą nutkę dokłada słonecznik. W czasie picia w pomieszczeniu zawsze unosi się przyjemnie kojący zapach rabarbaru. Najlepiej jest pić Słoneczną jutrzenkę (Gunpowder) w czasie pracy by odgonić stres i zmęczenie.

Continue reading →

Sencha Toledo

W tej mieszance znajdziemy głównie masę kandyzowanych i liofilizowanych owoców przyozdobionych płatkami jaśminu. Sencha Toledo jest bardzo łagodna i ma działanie kojące. Nie podbudza, co zapewnione jest przez dodanie do niej istotnej porcji nie zawierającej teiny herbaty Rooibos. Idealnie nadaje się do odpoczynku po stresującym dniu i do usuwania bólu głowy – ten efekt uzyskujemy przez delektowanie się jej słodkawym aromatem.

Continue reading →

Sencha Sakura

Prawdziwy smak Japonii. Po tym krótkim zdaniu właściwie można by zakończyć omawianie mieszanki Sencha Sakura gdyż oddaje ona praktycznie wszystko, czym ten napój jest. Zagłębiając się jednak w szczegóły, odnajdziemy w mieszance płatki jaśminu, skórkę i płatki róży oraz odrobinę wiśni. Efekt jest prawdziwie orientalny czyli słodko-kwaśny. Całość utrzymana jest w konwencji stonowanej i godnej, charakterystycznej dla Japończyków. Ani smak ani aromat nie są zbyt intensywne lecz nie można odmówić im wyrazistości.

Continue reading →

Sencha Ognista

Ognista mieszanka na podstawie z suszu Sencha to coś dla osób z charakterem. Zamiast łagodnej zielonej herbaty mamy tu bowiem w szklance prawdziwy wulkan energii. Lista wszystkich dodatków jest bardzo długa ale największą rolę bez żadnych wątpliwości odgrywają przyprawy korzenne nadające siły smakowi napoju oraz czerwony pieprz, dzięki któremu w ustach pozostaje przez dłuższy czas wyraźne wspomnienie po naparze. Continue reading →