Brodawka łojotokowa – skąd się bierze?

Brodawki łojotokowe nie powodują zagrożeń dla naszego zdrowia, ale wyglądają mało estetycznie i co gorsza, same zmiany mogą zmieniać kolor na bardziej intensywny i powiększać się. Są to tak zwane grudkowate narośle skórne, które najczęściej występują w liczbie mnogiej i powstać mogą w praktycznie każdym punkcie naszego ciała.

Ich występowanie jest zrównoważone u kobiet, jak i mężczyzn – należy zauważyć, iż często początkowo mylone są ze zmianami towarzyszącymi rakowi skóry, jednak nie posiadają w sobie żadnych złośliwych komórek nowotworowych. Dlatego też pytanie brodawka łojotokowa a czerniak nie ma racji bytu.

Przyczyny powstawania

Brodawka łojotokowa powstaje najczęściej na korpusie, kończynach górnych, owłosionej skórze twarzy, głowy oraz także na powiekach. Możemy je również zaobserwować pod piersiami. Powstają głównie na skórze osób starszych, określane są wtedy jako brodawki starcze. Same przyczyny powstawania brodawek, znanych również jako narośl na skórze, nie są do końca znane i nie mają one z pewnością nic wspólnego z wirusem brodawczaka. Powstają zazwyczaj u osób powyżej 35 roku życia, które mają tendencję do schorzeń skóry – brodawka starcza – a także posiadają predyspozycje genetyczne.

Objawy

Rogowacenie łojotokowe ma zazwyczaj łagodną formę i przypominając okrąg o kształcie rogowaciejącej narośli. Zmiany te mogą się powiększać oraz zmieniać kolor, jednakże poza tym nie posiadają żadnych inwazyjnych objawów. Samo pieczenie, zaczerwienienie czy świąd brodawki pojawia się wyłącznie w wyniku jej mechanicznego podrażnienia. Sama brodawka może mieć od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów – wystaje ponad powierzchnię skóry, a jej rozrastanie następuje powoli.

Diagnostyka – jak rozpoznać brodawkę łojotokową

W przypadku powstania brodawki łojotokowej zdjęcia są optymalną formą porównania naszego indywidualnego stadium rozrostu z innymi. Dzięki temu możemy upewnić się na jakim poziomie aktualnie znajduje się nasza narośl – jednakże wiedza ta powinna zostać wykorzystana i jeśli zależy nam na usunięciu brodawki powinniśmy udać się do dermatologa. Udając się na badania będziemy mogli być pewni prawidłowej diagnozy, gdyż dermatolog będzie w stanie odróżnić ją od innych zmian skórnych czy nowotworowych – brodawkom nie towarzyszy żaden ból, ani świąd, ich kolor może się wahać od zwykłego koloru skóry do nawet ciemnego odcienia, są odgraniczone od zdrowej skóry stwarzając wrażenie doklejonej narośli. W momencie, gdy zauważymy powstanie brodawki łojotokowe usuwanie jej będzie dobrym pomysłem, gdyż istnieje ryzyko jej rozrostu i nieestetycznego wyglądu. Dodatkowe informacje o leczeniu i objawach skórnego problemu brodawek znajdziesz tutaj.

Określone metody leczenia brodawki łojotokowej

W przypadku, gdy na naszym ciele pojawi się brodawka łojotokowa leczenie może być opcjonalne. Dzieje się tak dlatego, iż brodawki najczęściej nie powodują żadnych dolegliwości, a ich leczenie opiera się w głównej mierze na ich usunięciu, również dzięki domowym sposobom:

  • krioterapia: polega na zamrożeniu zmian skórnych na ciele za pomocą ciekłego azotu, dzięki czemu narośl obumiera i po około miesiącu zamienia się w strupa, który odpada od naszej zdrowej skóry. W tej metodzie istnieje jednak ryzyko powstania widocznej blizny.
  • laser IPL: usunięcie zmiany skórnej przez jej wypalenie, w tym wypadku również istnieje ryzyko powstania blizny, jednakże jest ona dużo mniejsza
  • łyżeczkowanie chirurgiczne: usunięcie metodą chirurgiczną na poziomie naskórka.
    ocet jabłkowy: domowy sposób na pozbycie się małych brodawek
    witamina A: przyśpiesza proces redukcji brodawek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 8 = 2